Λογότυπο Zephyrnet

Το Wild Blank Ducks Anaheim χάνει το έβδομο Straight Game

Ημερομηνία:

Το Anaheim ήταν άκυρο από τους Minnesota Wild Tuesday με 4-0.

Οι Ράιαν Χάρτμαν, Τζον Μέριλ, Κίριλ Καπρίζοφ και Τζέικομπ Λουτσίνι ήταν οι σκόρερ της Μινεσότα. Ο Ματ Μπόλντι είχε δύο ασίστ στη βραδιά για τους Wild. Ο Filip Gustavsson κέρδισε τη νίκη του shutout στα δίχτυα για τη Minnesota σταματώντας και τα 27 σουτ του Anaheim.

Ο John Gibson πήρε την ήττα για τον Anaheim σταματώντας 28 από τις 32 βολές στα δίχτυα. Αυτή είναι η έβδομη συνεχόμενη ήττα της Anaheim, καθώς και η όγδοη ήττα της στα τελευταία εννέα παιχνίδια της. Κατά τη διάρκεια της ολίσθησης, ο Anaheim έχει επιτρέψει 35 γκολ για πέντε κατά μέσο όρο ένα παιχνίδι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ως επίδειξη τερματοφύλακα με τους δύο παίκτες να μην δίνουν ούτε εκατοστό, αφήνοντας την πρώτη περίοδο χωρίς ούτε ένα γκολ. Η Μινεσότα πρωτοστάτησε στο τμήμα βολής στο πρώτο 9-6.

Δεν άργησε να πάρει φωτιά το Wild στο δεύτερο. Πρώτα μόλις 35 δευτερόλεπτα μετά την περίοδο που ο Ράιαν Χάρτμαν πέτυχε το 18ο γκολ του στη σεζόν, αφού μπλόκαρε σε ένα ριμπάουντ σε μια προσπάθεια σουτ του Μάρκους Φολίνιο.

Μόλις 1:21 αργότερα, ο Jon Merrill θα έπαιρνε το πόδι μετά από μια επιθετική νίκη στη Μινεσότα. Το σουτ του καρπού του θα κέρδισε τον Jon Gibson με τη βοήθεια του δεξιού δοκάρι κάνοντας τα πράγματα 2-0 υπέρ της Μινεσότα.

Στη συνέχεια, ο Kirill Kaprizov θα σημείωσε ένα γκολ με το power-play για να κάνει τα πράγματα στο 3-0, αφού ο Mats Zuccarelo και ο Kaprizov έψαξαν μπροστά στον Gibson για ένα ριμπάουντ.

Τέλος, στο τρίτο, στις 13:03, μια επιλεγμένη πάσα θα οδηγούσε σε ένα δίποντο για τη Μινεσότα και ο Adam Beckman θα συνδεόταν με τον Jacob Lucchini που πέτυχε ένα χτύπημα για να επεκτείνει τα πράγματα στο τελικό σκορ των αγώνων 4-0.

Τα λεπτά πέναλτι στοίχειωσαν για άλλη μια φορά τους Ντακς καθώς είχαν δέκα τη νύχτα.

Ο Gibson είχε καθήκον να αντιμετωπίσει πολλές ριμπάουντ, καθώς οι αμυντικοί των Ducks προσπαθούσαν να κρατήσουν τα σκουπίδια μακριά από μπροστά του, καθιστώντας του αδύνατο να σώσει πολλές από αυτές τις προσπάθειες από κοντά. Ο Anaheim πρέπει να επικεντρωθεί στο να κατεβάζει τα σώματα χαμηλά.

Οι τζίροι ήταν επίσης πρόβλημα τη βραδιά για τους Ντακς, ένας μάλιστα συνέβαλε άμεσα σε ένα γκολ. Η ομάδα είχε επτά δώρα τη βραδιά.

Το Anaheim αντιμετωπίζει επίσης προβλήματα με τις ευκαιρίες. Βάζουν σουτ, αλλά ο χρόνος τους στην επιθετική ζώνη δεν είναι υπέροχος και δεν υπάρχουν πολλά σώματα χαμηλά για tip-in. Η έλλειψη επιθετικού όπλου Adam Henrique στην προθεσμία έχει παρατηρηθεί, ειδικά με τον Trevor Zegras να είναι ακόμα τραυματίας. Η δουλειά του Henrique στο faceoff dot έχει επίσης χαθεί καθώς η ομάδα νικιέται τακτικά στο face off κύκλο παιχνίδι με το παιχνίδι.

Στη συνέχεια, οι Ντακς θα αντιμετωπίσουν ξανά τους Blackhawks που μόλις τους κέρδισαν στο 12ο με 7-2. Το Puck drop θα γίνει στις 10:00 μ.μ. EDT και 7:00 μ.μ. PDT σε BSSD, BSSC και NBCSCH+ καθώς και στο NHL Power Play στο ESPN+.

Μείνετε συντονισμένοι για περισσότερα NHL περιεχόμενο.

"Ακολουθήστε" το The Game Haus στο X για περισσότερα άρθρα σχετικά με το NHL, καθώς και άλλα αθλήματα και esports.