Connect with us

Energy

Společnost Risen Energy představila na veletrhu SNEC 2021 první masově vyráběný 700 W vysoce účinný napájecí modul [email protected]

Published

on

Modul [email protected] je motorem globální zelené energetické revoluce a zahajuje éru čistých nulových emisí  

NINGBO, Čína, 12. června 2021  /PRNewswire/ — Uprostřed nabitého veletrhu SNEC 2021 upoutala společnost Risen Energy Co., Ltd. („Risen Energy”), přední výrobce vysoce výkonných solárních fotovoltaických produktů úrovně 1, pozornost vystavovatelů i účastníků uvedením modulu [email protected], prvního sériově vyráběného solárního modulu s výkonem až 700 W.

Modul [email protected], který byl představen 3. června, znamená příchod éry fotovoltaiky 7.0 a slibuje stabilnější výkon a vyšší produkci energie na jediném křemíkovém plátku o velikosti 210 mm. [email protected] je zkratka pro technologii nazvanou „Nové tunelování oxidu / amorfního křemíku (@) typu N”. Znak „@” znamená kombinovanou pasivaci oxidu (o) a amorfního křemíku (a). Díky technologii [email protected] je společnost Risen Energy schopna vyřešit problém vysoké míry povrchové rekombinace tradičních PERC článků na kovových plochách, což zlepšuje elektromotorické napětí a účinnost článků. [email protected] je nejnovějším příkladem toho, jak společnost Risen Energy využívá svou špičkovou technologii modulů k uspokojení rostoucí celosvětové poptávky po zelené energetické revoluci a přispívá k dosažení cíle čistých nulových emisí.

„S tím, jak svět postupuje v cestě k uhlíkově neutrální budoucnosti, roste instalovaná kapacita zelené energie rychlým tempem. Na trhu se objevily stovky nových společností a fotovoltaický průmysl čelí nebývalému nárůstu příležitostí a výzev. Ve společnosti Risen Energy nám naše vědecké výzkumné instituce na národní úrovni a mezinárodně certifikované laboratoře umožnily stát v čele této transformace. S našimi nejnovějšími fotovoltaickými moduly, založenými na platformě 210 mm křemíkových destiček, můžeme účinně snížit náklady na kilowatthodinu, generovat nejvyšší možné příjmy pro zákazníky a přispět ke globálnímu snížení uhlíkových emisí,” uvedla společnost.

Vysoce výkonný solární modul [email protected] 700 W využívá pokročilé technologie, jako je nedestruktivní řezání naříznutých solárních článků, vícenásobné sběrnice (MBB) a balení s vysokou hustotou, které zlepšují účinnost a účinně snižují riziko praskání článků a vzniku míst přehřívání. Modul navíc kombinuje výhody a doplňuje technologie solárních článků nové generace TOPCon a HJT. Díky tomu se [email protected] může pochlubit celkovou účinností modulu 22,5 % a kontrolovanými náklady v rámci standardů hromadné výroby.

[email protected] je také zářným příkladem nové nízkonapěťové, vysokoproudové řady společnosti Risen Energy. Nízkonapěťové výrobky, jako jsou křemíkové destičky o velikosti 210 mm, zvládnou vyšší zátěž a pojmou větší instalovanou kapacitu. Podle odhadů ve srovnání s tradičními moduly o velikosti 182 mm a výkonu 540 W zvyšuje [email protected] výrazně účinnost výroby energie a stabilní výkon a současně snižuje náklady. Díky modulu lze snížit podlahovou plochu o 6,6 % a zvýšit instalovaný výkon o 29,63 %, což znamená snížení celkových nákladů BOS o 6,68 až 8,95 % a nákladů LCOE o 4,84 až 6,16 %.

S blížící se érou fotovoltaiky 7.0 je uvedení modulu [email protected] připraveno posunout odvětví na novou úroveň. Do budoucna bude společnost Risen Energy i nadále využívat své špičkové technologie, aby udržela krok se současnými odbytišti pro výrobu energie, podpořila snižování nákladů LCOE a v konečném důsledku přinesla zákazníkům větší výhody. Zároveň bude společnost neustále investovat do výzkumu a vývoje s cílem splnit požadavky zelené energetické revoluce a zahájit globální éru čistých nulových emisí.

O společnosti Risen Energy

Společnost Risen Energy je předním světovým výrobcem vysoce výkonných fotovoltaických produktů úrovně 1 s hodnocením „AAA” a poskytovatelem komplexních obchodních řešení pro výrobu energie. Společnost, která byla založena v roce 1986 a v roce 2010 vstoupila na burzu, vytváří hodnoty pro své globální zákazníky. Technické a obchodní inovace, spolu se špičkovou kvalitou a podporou, přinášejí komplexní obchodní řešení společnosti Risen Energy v oblasti fotovoltaiky, která patří k nejvýkonnějším a nákladově nejefektivnějším v oboru. Díky přítomnosti na místním trhu a silnému finančnímu zázemí jsme odhodláni a schopni budovat strategickou, oboustranně výhodnou spolupráci s našimi partnery a společně využít rostoucí hodnotu zelené energie.

Related Links

www.risenenergy.com

SOURCE Risen Energy Co., Ltd

Coinsmart. Beste Bitcoin-Börse in Europa
Source: https://www.prnewswire.com:443/news-releases/spolecnost-risen-energy-predstavila-na-veletrhu-snec-2021-prvni-masove-vyrabeny-700-w-vysoce-ucinny-napajeci-modul-newt-n-837924493.html

Energy

Seadrill Limited (SDRL) – Agreement with Stakeholders to raise $350 million and reduce liabilities by approximately $5 billion

Published

on

HAMILTON, Bermuda, July 24, 2021 /PRNewswire/ — Seadrill Limited (“Seadrill” or the “Company”) (OSE: SDRL) (OTC-PINK: SDRLF) is pleased to announce that today the Company has entered into a plan support agreement (the “PSA”) with certain of the Company’s senior secured lenders holding approximately 57.8% of the Company’s senior secured loans (the “Consenting Lenders”) as well as a backstop commitment letter entered into with certain of the Consenting Lenders.  The agreements contemplate a plan of reorganization (the “Plan”) that will raise $350 million in new financing and reduce the Company’s liabilities by over $4.9 billion.

The Plan provides a clear pathway for Seadrill to restructure its balance sheet with the support of the majority of its senior secured lenders.  Certain of the Consenting Lenders have also agreed to backstop a first lien exit facility totaling $300 million.  The lenders participating in (and backstopping) the new-money facility will collectively receive 16.75% of new equity in the newly constituted Seadrill, subject to dilution.  Under the Plan, the senior secured lenders will also exchange $5.6 billion of existing debt for $750 million of second-lien, takeback debt and 83% of the new equity, subject to dilution.  Hemen Holding Ltd., currently the Company’s largest shareholder, has also committed to fund a $50 million new-money unsecured bond to be issued under the Plan, which is convertible into 5% of the new equity under specified circumstances.

Specified trade claims will be paid in full in cash and other general unsecured claims will receive their pro rata share of $250,000 in cash.  Existing shareholders will receive 0.25% of the new equity, subject to dilution, if all voting classes of creditors accept the Plan, and otherwise will not receive any recovery.  Consummation of the Plan is subject to a number of customary terms and conditions, including court approval.

Stuart Jackson, CEO, commented: “We are pleased to announce that we have reached a consensual deal with a large element of Seadrill’s secured lenders that will pave the way for a significant balance sheet deleveraging.  It has taken time to reach the right outcome but throughout the process we have maintained strong support from our creditors and we look forward to maintaining that as they become our shareholders as well as our lenders.

I would also like to thank our employees, our customers and our suppliers for maintaining their focus on safe, efficient operations throughout this time.  We should not lose sight of the fact that we collectively provide vital services in difficult circumstances on a daily basis.  This dedication, coupled with our restructured balance sheet, will allow Seadrill to emerge from Chapter 11 as a stronger company and play its part in the necessary industry consolidation.”

The Company filed the Plan, an accompanying disclosure statement, and related documents in the United States Bankruptcy Court for the Southern District of Texas today and will proceed expeditiously to obtain Bankruptcy Court approval of the same.  The PSA includes a milestone for Bankruptcy Court approval of the Plan by November 5, 2021.

Copies of the Plan, the PSA, and the backstop commitment letter, as well as other information regarding the Company’s chapter 11 cases, are available at the following website: https://cases.primeclerk.com/SeadrillLimted/.

About Seadrill

Seadrill is a leading offshore drilling contractor utilizing advanced technology to unlock oil and gas resources for clients across harsh and benign locations across the globe. Seadrill’s high quality, technologically advanced fleet spans all asset classes allowing its experienced crews to conduct its operations from shallow to ultra-deep-water environments. The Company operates 24 rigs, which includes drillships, jack-ups and semi-submersibles.

Seadrill is listed on the Oslo Børs and OTC Pink markets. For more information, visit https://www.seadrill.com/

FORWARD LOOKING STATEMENTS

This news release includes forward looking statements. Such statements are generally not historical in nature, and specifically include statements about the Company’s plans, strategies, business prospects, changes and trends in its business, the markets in which it operates and its restructuring efforts. These statements are made based upon management’s current plans, expectations, assumptions and beliefs concerning future events impacting the Company and therefore involve a number of risks, uncertainties and assumptions that could cause actual results to differ materially from those expressed or implied in the forward-looking statements, which speak only as of the date of this news release. Consequently, no forward-looking statement can be guaranteed. When considering these forward-looking statements, you should keep in mind the risks described from time to time in the Company’s regulatory filings and periodical reporting. The Company undertakes no obligation to update any forward-looking statements to reflect events or circumstances after the date on which such statement is made or to reflect the occurrence of unanticipated events. New factors emerge from time to time, and it is not possible for the Company to predict all of these factors. Further, the Company cannot assess the impact of each such factor on its business or the extent to which any factor, or combination of factors, may cause actual results to be materially different from those contained in any forward-looking statement.

This information is subject to the disclosure requirements pursuant to section 5-12 of the Norwegian Securities Trading Act.

CONTACT:

[email protected]  

020 3745 4960

This information was brought to you by Cision http://news.cision.com

SOURCE Seadrill Limited


PlatoAi. Web3 Reimagined. Data Intelligence Amplified.
Click here to access.

Source: https://www.prnewswire.com:443/news-releases/seadrill-limited-sdrl–agreement-with-stakeholders-to-raise-350-million-and-reduce-liabilities-by-approximately-5-billion-301340607.html

Continue Reading

Energy

Aluminum Welding Wires Market in Europe from Aluminum Industry|Discover Company Insights in Technavio

Published

on

The report on the aluminum welding wires market in Europe provides a holistic update, market size and forecast, trends, growth drivers, and challenges, as well as vendor analysis.

The report offers an up-to-date analysis regarding the current global market scenario and the overall market environment. The market is driven by factors such as the increasing demand for lightweight vehicles, the increase in demand for welding wires for repair and maintenance, and the rising demand for power infrastructure.

The aluminum welding wires market in Europe analysis includes the end-user by volume segment. This study identifies the innovations in welding technologies as one of the prime reasons driving the aluminum welding wires market growth in Europe during the next few years.

This report presents a detailed picture of the market by the way of study, synthesis, and summation of data from multiple sources by an analysis of key parameters.

The aluminum welding wires market in Europe covers the following areas:

Aluminum Welding Wires Market In Europe Sizing
Aluminum Welding Wires Market In Europe Forecast
Aluminum Welding Wires Market In Europe Analysis

Companies Mentioned

 • Colfax Corp.
 • CTP Srl
 • DRAHTWERK ELISENTAL W. Erdmann GmbH & Co.
 • EWM AG
 • Gedik Kaynak AS
 • Hilarius Haarlem Holland BV
 • Hi-Tech Wire Industries
 • LAIR LIQUIDE SA
 • Novametal SA
 • The Lincoln Electric Co.

Related Reports on Materials Include:
Global Activated Alumina Market– The activated alumina market is segmented by end-user (oil and gas, petrochemicals, refractories, automotive, and others) and geography (APAC, North America, Europe, South America, and MEA).
Download FREE Sample Report

Global Aluminum Market for Packaging Industry– The aluminum market for the packaging industry is segmented by type (foils, sheets, and others), application (consumer packaging and pharmaceutical packaging), and geography (APAC, Europe, North America, South America, and MEA).
Download FREE Sample Report

Key Topics Covered:

Executive Summary

Market Landscape

 • Market ecosystem
 • Value chain analysis

Market Sizing

 • Market definition
 • Market segment analysis
 • Market size 2020
 • Market outlook: Forecast for 2020 – 2025

Five Forces Analysis

 • Bargaining power of buyers
 • Bargaining power of suppliers
 • Threat of new entrants
 • Threat of substitutes
 • Threat of rivalry
 • Market condition

Market Segmentation by End-user by Volume

 • Market segments
 • Comparison by End-user by volume
 • Automotive and transportation – Market size and forecast 2020-2025 ($ millions)
 • Construction – Market size and forecast 2020-2025 ($ millions)
 • Others – Market size and forecast 2020-2025 ($ millions)
 • Market opportunity by End-user by volume
 • Market drivers
 • Market challenges
 • Market trends

Vendor Landscape

 • Overview
 • Vendor landscape
 • Landscape disruption

Vendor Analysis

 • Vendors covered
 • Market positioning of vendors
 • Colfax Corp.
 • CTP Srl
 • DRAHTWERK ELISENTAL W. Erdmann GmbH & Co.
 • EWM AG
 • Gedik Kaynak AS
 • Hilarius Haarlem Holland BV
 • Hi-Tech Wire Industries
 • LAIR LIQUIDE SA
 • Novametal SA
 • The Lincoln Electric Co.

Appendix

 • Scope of the report
 • Currency conversion rates for US$
 • Research methodology
 • List of abbreviations

Technavio suggests three forecast scenarios (optimistic, probable, and pessimistic) considering the impact of COVID-19. Technavio’s in-depth research has direct and indirect COVID-19 impacted market research reports.
Register for a free trial today and gain instant access to 17,000+ market research reports. 
Technavio’s SUBSCRIPTION platform

About Us
Technavio is a leading global technology research and advisory company. Their research and analysis focuses on emerging market trends and provides actionable insights to help businesses identify market opportunities and develop effective strategies to optimize their market positions. With over 500 specialized analysts, Technavio’s report library consists of more than 17,000 reports and counting, covering 800 technologies, spanning across 50 countries. Their client base consists of enterprises of all sizes, including more than 100 Fortune 500 companies. This growing client base relies on Technavio’s comprehensive coverage, extensive research, and actionable market insights to identify opportunities in existing and potential markets and assess their competitive positions within changing market scenarios.

Contact
Technavio Research
Jesse Maida
Media & Marketing Executive
US: +1 844 364 1100
UK: +44 203 893 3200
Email: [email protected]
Report link: https://www.technavio.com/report/aluminum-welding-wires-market-in-europe-industry-analysis

SOURCE Technavio

Related Links

http://www.technavio.com

PlatoAi. Web3 Reimagined. Data Intelligence Amplified.
Click here to access.

Source: https://www.prnewswire.com:443/news-releases/aluminum-welding-wires-market-in-europe-from-aluminum-industrydiscover-company-insights-in-technavio-301339365.html

Continue Reading

Energy

SI Group firma un acuerdo para vender el negocio de resinas industriales a ASK Chemicals

Published

on

SCHENECTADY, Nueva York, 23 de julio de 2021 /PRNewswire/ –SI Group, empresa líder en aditivos de desempeño, anunció hoy que planea completar un acuerdo para vender la mayoría de su negocio global de resinas industriales a ASK Chemicals, una empresa de cartera de capital privado, Rhône Group, LLC

La transacción incluye los productos de resinas industriales y las plantas de fabricación asociadas de SI Group en Río Claro, Brasil; Ranjangaon, India; y Johannesburgo, Sudáfrica, así como la tecnología con licencia y los múltiples acuerdos de peaje a nivel mundial. ASK Chemicals, con sede en Hilden, Alemania, es líder del mercado en el sector de materiales de fundición y fabrica aglomerantes, revestimientos, alimentadores, filtros y agentes de liberación, así como productos metalúrgicos como inoculantes, cables de inoculación y aleaciones maestras para fundición de hierro.

“Estamos confiados de que esta es la medida estratégica correcta para nuestros empleados y nuestra empresa. ASK Chemical tiene una experiencia comprobada en la industria que agregará un valor significativo y mejorará continuamente estos negocios”, afirmó David Bradley, presidente y director ejecutivo de SI Group. “El acuerdo también nos permite enfocarnos más intencionalmente en la construcción y el crecimiento de nuestra cartera como una potencia de aditivos de rendimiento”.

SI Group tendrá negocios relacionados en estas plantas, incluida la fabricación de caucho y adhesivos, yacimientos petrolíferos y surfactantes, así como productos de fundición en Brasil y operará acuerdos de peaje con ASK. La empresa también conservará las empresas de resinas industriales en los Estados Unidos y China.

Acerca de SI Group

SI Group es líder global en la tecnología innovadora de aditivos de rendimiento, soluciones de procesos, ingredientes farmacéuticos activos e intermediarios químicos. Las soluciones de SI Group son esenciales para mejorar la calidad y el rendimiento de innumerables bienes industriales y de consumo dentro de las industrias de plásticos, caucho y adhesivos, combustibles y lubricantes, yacimientos petrolíferos, productos farmacéuticos y resinas industriales. Con sede en Schenectady, Nueva York, la presencia de producción global de SI Group incluye 24 plantas en cinco continentes, que atienden a clientes en 90 países con 2.800 empleados en todo el mundo. SI Group innova e impulsa el cambio para crear valor con pasión por la seguridad, la química y los resultados extraordinarios. Conozca más en www.barings.com.

Contacto para los medios:
Joseph Grande,
tel: + 1.413.684.2463
[email protected]

Logotipo: https://mma.prnewswire.com/media/95496/si_group__inc__logo.jpg

FUENTE SI Group

SOURCE SI Group

PlatoAi. Web3 Reimagined. Data Intelligence Amplified.
Click here to access.

Source: https://www.prnewswire.com:443/news-releases/si-group-firma-un-acuerdo-para-vender-el-negocio-de-resinas-industriales-a-ask-chemicals-862007537.html

Continue Reading

Energy

Global Blister Packaging Machinery Market in Metal & Glass Containers Industry|Discover Company Insights in Technavio

Published

on

The report on the blister packaging machinery market provides a holistic update, market size and forecast, trends, growth drivers, and challenges, as well as vendor analysis.

The report offers an up-to-date analysis regarding the current global market scenario and the overall market environment. The market is driven by factors such as the increased demand for unit-dose/single-unit packaging, the increased demand for modular blister packaging machinery, and the growth in global pharmaceutical sales.

The blister packaging machinery market analysis includes application and geography landscape segments. This study identifies the use of robotic blister packaging machinery as one of the prime reasons driving the blister packaging machinery market growth during the next few years.

This report presents a detailed picture of the market by the way of study, synthesis, and summation of data from multiple sources by an analysis of key parameters.

The blister packaging machinery market covers the following areas:

Blister Packaging Machinery Market Sizing
Blister Packaging Machinery Market Forecast
Blister Packaging Machinery Market Analysis

Companies Mentioned

 • ACG
 • Barry-Wehmiller Group Inc.
 • Fabrima
 • ILLIG Maschinenbau GmbH & Co. KG
 • KOCH Pac Systeme GmbH
 • Marchesini Group Spa
 • MDC Engineering Inc.
 • Syntegon Technology GmbH
 • Thomas Packaging LLC
 • Zed Industries Inc.

Related Reports on Materials Include:

Global Ampoules Packaging Market– The ampoules packaging market is segmented by material (glass ampoules packaging and plastic ampoules packaging) and geography (North America, Europe, APAC, South America, and MEA).
Download FREE Sample Report

Global Cosmetic Packaging Market– The cosmetic packaging market is segmented by material (plastic, glass, metal, and others) and geography (APAC, North America, Europe, South America, and MEA).
Download FREE Sample Report

Key Topics Covered:

Executive Summary

Market Landscape

 • Market ecosystem
 • Value chain analysis

Market Sizing

 • Market definition
 • Market segment analysis
 • Market size 2020
 • Market outlook: Forecast for 2020 – 2025

Five Forces Analysis

 • Bargaining power of buyers
 • Bargaining power of suppliers
 • Threat of new entrants
 • Threat of substitutes
 • Threat of rivalry
 • Market condition

Market Segmentation by Application

 • Market segments
 • Comparison by Application
 • Pharmaceutical – Market size and forecast 2020-2025
 • Food – Market size and forecast 2020-2025
 • Others – Market size and forecast 2020-2025
 • Market opportunity by Application

Customer landscape

Geographic Landscape

 • Geographic segmentation
 • Geographic comparison
 • APAC – Market size and forecast 2020-2025
 • Europe – Market size and forecast 2020-2025
 • North America – Market size and forecast 2020-2025
 • South America – Market size and forecast 2020-2025
 • MEA – Market size and forecast 2020-2025
 • Key leading countries
 • Market opportunity by geography
 • Market drivers
 • Market challenges
 • Market trends

Vendor Landscape

 • Overview
 • Vendor landscape
 • Landscape disruption

Vendor Analysis

 • Vendors covered
 • Market positioning of vendors
 • ACG
 • Barry-Wehmiller Group Inc.
 • Fabrima
 • ILLIG Maschinenbau GmbH & Co. KG
 • KOCH Pac Systeme GmbH
 • Marchesini Group Spa
 • MDC Engineering Inc.
 • Syntegon Technology GmbH
 • Thomas Packaging LLC
 • Zed Industries Inc.

Appendix

 • Scope of the report
 • Currency conversion rates for US$
 • Research methodology
 • List of abbreviations

Technavio suggests three forecast scenarios (optimistic, probable, and pessimistic) considering the impact of COVID-19. Technavio’s in-depth research has direct and indirect COVID-19 impacted market research reports.
Register for a free trial today and gain instant access to 17,000+ market research reports.
Technavio’s SUBSCRIPTION platform

About Us
Technavio is a leading global technology research and advisory company. Their research and analysis focuses on emerging market trends and provides actionable insights to help businesses identify market opportunities and develop effective strategies to optimize their market positions. With over 500 specialized analysts, Technavio’s report library consists of more than 17,000 reports and counting, covering 800 technologies, spanning across 50 countries. Their client base consists of enterprises of all sizes, including more than 100 Fortune 500 companies. This growing client base relies on Technavio’s comprehensive coverage, extensive research, and actionable market insights to identify opportunities in existing and potential markets and assess their competitive positions within changing market scenarios.

Contact
Technavio Research
Jesse Maida
Media & Marketing Executive
US: +1 844 364 1100
UK: +44 203 893 3200
Email: [email protected]
Report link: https://www.technavio.com/report/blister-packaging-machinery-market-industry-analysis

SOURCE Technavio


PlatoAi. Web3 Reimagined. Data Intelligence Amplified.
Click here to access.

Source: https://www.prnewswire.com:443/news-releases/global-blister-packaging-machinery-market-in-metal–glass-containers-industrydiscover-company-insights-in-technavio-301340106.html

Continue Reading
Esports4 days ago

How to reduce lag and increase FPS in Pokémon Unite

Esports5 days ago

Coven skins for Ashe, Evelynn, Ahri, Malphite, Warwick, Cassiopeia revealed for League of Legends

Esports4 days ago

Will New World closed beta progress carry over to the game’s full release?

Esports4 days ago

How to add friends and party up in New World

Esports4 days ago

Can you sprint in New World?

Esports4 days ago

How to claim New World Twitch drops

Esports4 days ago

Twitch streamer gets banned in New World after milking cow

AR/VR4 days ago

Moth+Flame partners with US Air Force to launch Virtual Reality sexual assault prevention and response training

Blockchain5 days ago

Uniswap (UNI) and AAVE Technical Analysis: What to Expect?

Esports5 days ago

Konami unveils Yu-Gi-Oh! Master Duel, a digital version of the Yu-Gi-Oh! TCG and OCG formats

Blockchain5 days ago

Rothschild Investment Purchases Grayscale Bitcoin and Ethereum Trusts Shares

Esports4 days ago

How to change or join a new world in New World

Esports4 days ago

Best Akshan builds in League of Legends

Esports4 days ago

How to turn off and on PvP in New World

Esports4 days ago

Here are all the servers in the New World closed beta

Esports5 days ago

Team BDS adds GatsH to VALORANT roster as sixth man before EU Stage 3 Challengers 2

Esports5 days ago

Overwatch League 2021 Grand Finals to be held in Los Angeles, playoff bracket in Dallas

Blockchain5 days ago

NexWEB Technologies Chooses Butterfly Protocol for Powering its Blockchain Domain-Based NFT Platform

Gaming5 days ago

Why Is It Better to Play Slots Using Cryptocurrency?

Blockchain5 days ago

WiV Signs Agreement with Georgian Government To Develop Georgian Wine’s Global Presence And Quality Assurance

Trending