Logotip Zephyrnet

Carlos Sainz je zmagal na VN Avstralije F1 v Ferrariju z 1-2 – Autoblog

Datum:

MELBOURNE, Avstralija - FerrariCarlos Sainz je končal rdeči bikNedeljski zmagoviti niz formule 1, ko je Španec izkoristil Maxa Verstappna predčasna upokojitev za zmago avstralskega Grand Prix le dva tedna potem, ko je prejšnjo dirko v Savdski Arabiji izpustil zaradi nujno apendektomijo.

Sainz, ki je začel v prvi vrsti skupaj z Verstappnom, je obdržal svoje mesto v prvem zavoju, vendar je Nizozemca prehitel v drugem krogu v devetem zavoju za vodstvo in prevzel nadzor, ko je njegov tekmec odstopil dva kroga pozneje zaradi hude mehanske okvare.

Verstappen je zmagal na prvih dveh F1 dirke sezone v Bahrajn in Savdska Arabija in bil v nizu devetih zmag.

Sainz je končal pred moštvenim kolegom Charlesom Leclercom za prvi Ferrarijev rezultat 1-2 po VN Bahrajna 2022, z McLarenLando Norris je končal na tretjem mestu za svoje prve stopničke v Albert Parku.

Njegov moštveni kolega, Avstralec Oscar Piastri, je bil četrti.

Sainza, ki ga bo zamenjal Lewis Hamilton pri Ferrariju od leta 2025, je bil navdušen nad svojo tretjo zmago v karieri proti obetom, prvo po lanski Veliki nagradi Singapurja.

"Tam zunaj sem se počutil zelo dobro," je dejal. »Seveda, (počutil sem se) nekoliko tog, še posebej fizično. Ni bilo najlažje, ampak sem imel srečo, da sem bil bolj ali manj sam, da sem lahko samo obvladoval svoj tempo, obvladoval gume, obvladoval vse.

»Življenje je včasih noro, veš. Kar se je zgodilo na začetku leta, potem stopničke v Bahrajnu, potem slepič, vrnitev, zmaga, to je tobogan. Vendar mi je bilo všeč.”

Leclerc, ki je drugo zaporedno dirko stopil na stopničke, je bil opogumljen s Ferrarijevim tempom in njegovo sposobnostjo, da se bori proti tekmecu Red Bullu v obdobju njegove prevlade.

"Vedeli smo, da sta ta najboljši položaj in zmaga na dirki mogoča, ker smo imeli zelo dobro degradacijo pnevmatik in zelo dober tempo," je dejal. "To je zelo spodbuden znak. Vendar, če pogledate prve tri dirke, dve od prvih treh dirk, so oni (Red Bull) imeli prednost na dirki, tako da nas čaka še veliko dela.”

Norris je dejal, da ni presenetljivo, da mu je uspelo osvojiti svoje prve stopničke po Braziliji lani.

"Mislim, da bi rekel ne, ko iz tega izločiš Red Bulla," je dejal. »Mislim, da je bil naš tempo ves vikend dober. Včeraj smo stvari zelo lepo sestavili. V petek smo pokazali dober dolgi tek in visoko hitrost, zato ne bi rekel, da nismo imeli možnosti.”

Dirka se je končala pod virtualnim varnostnim avtomobilom, ki je zagotovil, da večji del zadnjega kroga ni bilo dirkanja, potem ko Mercedes voznik George Russell je strmoglavil v sedmem zavoju. Red Bullov Sergio Pérez je zaprl prvo peterico in nadoknadil le eno mesto od svojega šestega, potem ko je dobil kazen treh mest, ker je v kvalifikacijah oviral Nica Hülkenberga.

Dvakratni svetovni prvak Fernando Alonso je na cesti končal na šestem mestu, a je padel na osmo, potem ko so mu stevardi dodelili 20-sekundno časovno kazen in tri kazenske točke na njegovi licenci zaradi "potencialno nevarne" vožnje v boju z Russellom v zadnjem krogu.

Alonso je dvignil plin nekaj več kot 100 metrov prej, kot je to storil v šestem zavoju med dirko, medtem ko je Russell za njim izgubil nadzor in trčil na izhodu iz ovinka.

Russellov moštveni kolega Lewis Hamilton prav tako ni končal po okvari motorja v 17. krogu za Mercedesov prvi dvojni cilj brez cilja po Veliki nagradi Azerbajdžana 2021, s čimer je končal njegov rekord zanesljivosti.

Japonski dirkač Yuki Tsunoda je ekipi RB, prej znani kot AlphaTauri, prislužil prve točke v sezoni – s šestimi točkami za sedmo mesto, ki ga je povišala Alonsova kazen.

Ameriško moštvo Haas je osvojilo svojo prvo dvojno uvrstitev na točke od VN Avstrije leta 2022, pri čemer sta Hülkenberg in moštveni kolega Kevin Magnussen zaprla prvih 10 na devetem oziroma 10. mestu.

Vodstvo Verstappna v razvrstitvi dirkačev se je zmanjšalo s 15 točk na štiri, Leclerc je na drugem mestu. Verstappen ima 51 točk, Leclerc pa 47.