Logo Zephyrnet

Seria de pierderi de la Ducks se extinde la șase jocuri. Câștiga de Blues 4-2

Data:

Anaheim Ducks a căzut duminică seara în fața St. Louis Blues cu 4-2.

Robert Thomas a avut două goluri pentru Blues. Pavel Buchnevich a avut trei pase decisive pentru Blues, iar Justin Faulk a adăugat două pase decisive. Kevin Hayes și Jake Neighbours au adăugat câte un gol pentru St. Louis.

Pentru Ducks, Troy Terry a numărat două goluri pentru a avea grijă de scor. Alex Killorn, Leo Carlsson, Pavel Mintyukov, Jackson LaCombe au adăugat pase decisive.

În prima perioadă, cu 6:19 rămase de la final, Troy Terry a primit o revenire dintr-un șut de Pavel Mintyukov pentru a le oferi celor de la Rațe avansul devreme cu 1-0.

Acesta ar fi singurul gol al perioadei și Anaheim ar lăsa primul cu 1-0.

Apoi, în a doua perioadă, Kevin Hayes avea să leagă lucrurile pentru Blues atunci când a revenit la un șut de Torey Krug.

Repriza a doua s-ar termina cu un scor egal, 1-1.

St. Louis avea să controleze a treia repriză, deoarece minutele de pedeapsă au fost încă o problemă pentru Ducks. Rațele ar petrece 12 minute în cutie. Robert Thomas le-ar oferi albaștrilor un avantaj de 2-1 cu un gol de power play.

Apoi, la 6:12, Jake Neighbours va extinde avantajul la 3-1 după un alt joc de putere al Blues, aruncând un șut al lui Brayden Schenn pentru a-l învinge pe portarul lui Lukas Dostal.

Încă o dată albaștrii aveau să înscrie în jocul de putere. Încă un gol de la Robert Thomas, din nou la un asist al lui Pavel Buchnevich. Dând St. Louis un avans de 4-1.

Troy Terry ar face lucrurile puțin mai aproape cu un gol de lovitură rapidă pentru a face lucrurile 4-2 puțin prea târziu, cu doar opt secunde de jucat.

St. Louis ia seria sezonului cu victoria și va vizita Honda Center pe 7 aprilie pentru ultima întâlnire a celor două echipe din sezon.

Aceasta este a șasea înfrângere consecutivă a Ducks și a șaptea în ultimele opt jocuri. Anaheim a primit 31 de goluri în derapajul celor șase meciuri.

Penalty-ul lui Anaheim a avut probleme, permițând trei goluri la șase ocazii. Ducks s-au luptat să fie în boxa de pedeapsă tot sezonul.

Infracțiunea de la Ducks a concurat la St. Louis cu 29-28. A fost un început bun în plasă pentru portarul lui St. Louis, Joel Hofer, care a oprit 27 de șuturi.

În continuare, Ducks se vor întoarce acasă la Honda Center pentru o confruntare cu Minnesota Wild. Jocul va decide seria sezonului, deoarece Ducks i-au învins pe Wild în ianuarie, dar Minnesota a învins-o pe Ducks joia trecută cu 2-0.

Puteți urmări meciul marți la 10:00 EDT 7:00 PDT pe NHL Power Play pe ESPN+ și HULU.

Rămâneți la curent pentru mai multe NHL conținut.

„Urmărește” The Game Haus pe X pentru mai multe articole despre NHL, precum și despre alte sporturi și sporturi.