Logo Zephyrnet

Rechinii din San Jose au câștigat victoria cu Hat-Trick-ul lui Eklund OT

Data:

Sâmbătă, San Jose Sharks au încheiat o derapaj de două meciuri cu o victorie de 3-2 OT împotriva St. Louis Blues. Sharks mențin un record perfect de 3-0 împotriva Blues în acest sezon, asigurând victorii cu scoruri de 5-1 și 4-0.

A fost o noapte de premiere pentru Sharks. William Eklund a câștigat primul său hat-trick, Devin Cooley a obținut prima victorie în NHL, iar Collin Graf și-a făcut debutul în NHL. Istoria francizei Sharks a avut, de asemenea, o premieră pentru doi portari care au înregistrat prima lor victorie în NHL în același sezon.

Recapitulare joc – Prima perioadă

În primele douăzeci, Sharks au rămas fără scor, dar au obținut penalty-uri, au dominat confruntările și au asistat la eliminarea jocului lui Calen Addison.

Cele patru penalități ale lui Addison pentru un apel inițial de verificare încrucișată i-au adus până la 24 de minute de infracțiune.

St. Louis a condus în șuturi pe poartă 14-5 și lovituri 8-2, dar au fost zero pentru trei în jocul de putere.

Avantaj în a doua perioadă

În cel de-al doilea cadru, Sharks și Blues au avut 50-50 la victoriile de la confruntare.

La ora 13:47 în această perioadă, Justin Faulk din St. Louis și căpitanul supleant al lui Sharks, Luke Kunin, au primit penalizări de luptă. Faulk nu a revenit după a doua perioadă și a acumulat un total de 17 minute de penalizare.

La câteva secunde după ce a intrat în jocul de putere, șutul lui Eklund a spart gheața pentru Sharks. Henry Thrun și căpitanul supleant Mikael Granlund au primit pase decisive. Granlund are o serie de șapte puncte consecutive, cu șase pase decisive și două goluri.

25 de secunde mai târziu, Sharks a reluat jocul de putere cu un apel de interferență pe Nathan Walker din St. Louis împotriva lui Jack Studnicka.

În urma șuturilor asupra portarului lui Blues, Joel Hofer, Fabian Zetterlund de la Sharks și Thomas Bordeleau au asistat al doilea gol al lui Eklund din joc. Deși nu este un începător după standardele NHL, acesta a fost primul joc cu mai multe goluri al tânărului de 21 de ani.

Echipa Teal a condus la șuturi 14-8, dar a fost în urma celor de la Blues, 22-19 la sfârșitul celei de-a doua perioade.

A treia perioada

La doar nouă secunde de la începutul perioadei, Klim Kostin de la Sharks și Colton Parayko de la Blues au renunțat la mănuși. Kostin s-a clasat pe locul cinci în schimburi pentru Sharks, înregistrând 18:41 minute pe gheață împreună cu cinci minute de penalizare.

„Avem nevoie de mai mulți oameni care să facă asta”, a spus antrenorul principal David Quinn, „Nu spun că luptă. Adică să joc cu un avantaj și să fii all-in. Pentru mine, nu poate fi întotdeauna el. Trebuie să fie alți oameni.”

Minute mai târziu, Studnicka a fost chemat pentru hooking, punându-l pe Sharks pe penalty kill.

Jordan Kyrou de la St. Louis a marcat în jocul de putere, cu un șutător asistat de Pavel Buchnevich și Robert Thomas.

La ora 17:31, căpitanul Blues, Brayden Schenn, a egalat cu o lovitură palmă, asistat de Thomas și Scott Perunovich.

Sharks a intrat în șuturi bonus de hochei la poarta 33-25.

Peste orar

La 46 de secunde de la hochei bonus, Sharks a trecut la penalty kill când Granlund a fost chemat pentru hooke împotriva lui Buchnevich.

Echipa Teal a ucis cu succes penalty-ul, iar câteva momente mai târziu, Kunin l-a asistat pe Eklund pentru primul său gol de hat-trick din carieră.

„Rămânem uniți, chiar și atunci când ne confruntăm cu adversitate și simt că astăzi am făcut un pas mare”, a spus Eklund.

„PK a fost grozav toată noaptea”, a spus Cooley după victorie, „Și Ekky cu hat-trick. Uau, tipul ăla e special. A fost minunat că am reușit să ducem treaba la bun sfârșit.”

Statistici și note

Eklund a câștigat prima stea a jocului pentru hat trick-ul său, urmat de portarul Devin Cooley și Kunin.

Cooley este primul portar născut în California care a jucat pentru oricare dintre echipele NHL din California. Tânărul de 26 de ani a făcut 34 de salvari cu un procent de salvare de .944 în fața mulțimii sale. Este primul jucător născut în Santa Clara County care a apărut într-un joc NHL cu San Jose.

După 60 de minute și prelungiri, Sharks a condus statisticile în minutele de pedeapsă 42-30, procentaj de egalitate 56-44 și blocurile 8-7.

Mario Ferraro a condus (26:14), urmat de Granlund (25:33) și Thrun (25:01), în timpul de gheață printre Sharks.

Apărătorul Jan Rutta a jucat cele mai multe schimburi, cu 28. A înregistrat 22:30 de minute de timp de gheață și a contribuit cu o lovitură și un takeaway cu un rating minus-un.

Graf în debutul său în NHL a jucat o parte din joc pe linia a doua alături de Kunin și Eklund.

Zetterlund nu numai că a asistat, dar i-a și condus pe Sharks la șuturi pe poartă, înregistrând un total de cinci încercări.

Apărătorul Jacob MacDonald, care a jucat ultima dată în înfrângerea cu 6-3 cu Dallas pe 26 martie, a revenit în formația Sharks. Ryan Carpenter, Givani Smith, Kevin Labanc și Mike Hoffman au fost zgârieturi.

Sharks au acumulat șase penalty-uri în prima perioadă, una în a doua, două în a treia și una în prelungiri.

St. Louis are o șansă de 1 la sută să ajungă în playoff, slăbindu-le și mai mult speranțele după recenta pierdere.

San Jose mai are cinci jocuri rămase în sezon pentru a încheia o campanie provocatoare, recordul lor fiind 18-50-8. Sharks se confruntă marți cu Calgary Flames, înainte de a pleca joi pentru un meci împotriva Seattle Kraken.

Poti "Aprecieri„The Game Haus pe Facebook și”Urma” ne pe X pentru mai multe articole sportive ca acesta.