Logo Zephyrnet

Recapitulare marea finală Gen.G vs Sentinels – Masters Madrid

Data:

Meciul Gen.G vs Sentinels este seria finală a Masters Madrid, unde câștigătorii vor obține un premiu de 250,000 USD, 3 puncte VCT și primul titlu internațional al Valorantului din 2024.

Gen.G vs Sentinels – Selectare hartă

Câștigând finala braței superioare i-a oferit Gen.G un avantaj de veto pe hartă. Sud-coreenii au profitat din plin de acest fapt și au interzis Lotus și Sunset – hărți în care Sentinels au avut rezultate puternice la acest eveniment.

Acesta este un grup de hărți dificil pentru Sentinels și vor trebui să aducă un aspect puternic pentru a asigura o victorie finală mare.

Gen.G vs Sentinels – Harta 1

Gen.G a optat pentru compoziția lor clasică dublu-duelist cu Jett și Yoru și a continuat să opteze pentru alegerea lor neobișnuită Astra. Compoziția santinelelor, pe de altă parte, este una mai comună pe care o vedem de obicei în comparație cu alegerea dublu-Controller a adversarului.

Prima repriză s-a încheiat cu un scor de 7-5 în favoarea lui Gen.G, care a început pe atac și a câștigat pistolul. Au existat mai multe jocuri clutch de la sud-coreeni, inclusiv 3K de la Kim „Karon” Won-tae. Post-plantele lor arătau puternice cu utilități de la Viper, Astra și Sova.

Sentinels au egalat scorul la 7-7 câștigând pistoalele în repriza secundă, dar au pierdut rapid strânsoarea după ce au pierdut împotriva unui eco. Deși nord-americanii arătau mult mai bine decât ultima dată când au jucat această hartă, Gen.G a fost echipa mai bună cu o marjă bună.

După pierderea ecologică, sud-coreenii nu au permis nicio rundă să meargă în favoarea adversarilor lor, Byeon „Munchkin” Sang-beom a oprit Sentinels de mai multe ori în timp ce apăra B pe Viper.