Logo Zephyrnet

Lakers obțin o victorie râvnită împotriva lui Denver, acum în jos cu 3-1 în serie

Data:

După ce Lakers au devenit prima echipă în 25 de ani care a aruncat un avans de două cifre în primele trei jocuri dintr-o serie de playoff, au fost dornici să schimbe narațiunea împotriva acestei echipe Nuggets.

Lakers au crescut cu șapte la sfârșitul primului sfert. O tendință care a fost constantă în primele trei jocuri ale seriei.

Al doilea sfert a adus scoruri consistente și apărare solidă de la Lake Show. Prezența interioară a lui Jaxson Hayes a reușit să descurajeze o mulțime de scoruri de vopsea în timp ce Anthony Davis era de pe podea.

Când AD a reușit să revină pe teren cu 8 minute rămase în repriză, lucrurile au continuat să meargă pe drumul Lakers. Austin Reeves a reușit să-și creeze spațiu și să ajungă la linie, în timp ce Anthony Davis a rămas dominant.

Au luat un avans de 12 puncte la pauză și va începe adevăratul test. Pot Lakers să mențină un avans de două cifre sau să continue să se destrame în continuare?

Cheia pentru LeBron a fost dacă își puteau menține intensitatea defensivă pe tot parcursul celui de-al treilea sfert. Acest lucru s-ar dovedi a fi adevărat cu revenirea lor defensivă care a dus la puncte în tranziție.

Chiar dacă Denver a reușit să facă un mini-run la jumătatea sfertului, Lakers au rămas liniștiți. Avantajul lor a fost de șapte, cu trei și jumătate rămase până în al patrulea sfert. Fiecare posesie este monumentală din cauza necazurilor lor după pauză.

Michael Porter Jr. a continuat să fie un ghimpe în partea Lakers și a fost un motiv uriaș pentru care Nuggets s-au trezit să stea pe acolo. Cu al treilea sfert terminat și cu Lakers în avans cu 11, a mai rămas doar un sfert pentru a demonstra că pot învinge această echipă din Denver și să le ofere orice fel de șansă în această serie.

A avut un început neglijent de sfert pentru ambele echipe, dar LeBron James a reușit să stabilească un tempo constant pentru Lakers și să le dea încredere în atac. De asemenea, a reușit să-și extindă avantajul la 16 la un alley-oop dunk, cel mai mare din joc.

Lakers jucau de parcă ar avea ceva de demonstrat, mai ales în al patrulea sfert. James a preluat controlul cu patru minute și jumătate rămase, trimițând un mesaj către Denver. Nu aveau de gând să piardă jocul și au câștigat duminică seara cu 119-108.

Cu prima lor victorie împotriva lui Denver din 16 decembrie 2022, acum există convingerea că pot învinge această echipă din Denver și posibil să o facă de patru ori consecutiv.

Antrenorul principal Darvin Ham a comentat cum Lakers au reușit să scape de orice semn de revenire a lui Nuggets.

„Știam că vor face câteva alergări, cel mai mare lucru pentru noi este să facem totul cât mai dificil posibil, au lovit niște lovituri dificile... am ținut și tabela de marcaj în mișcare.”

D'Angelo Russell, care s-a chinuit în jocul 3, a scos mai mult din arsenalul său. A reușit să atace marginea și să nu trăiască în spatele liniei de trei puncte. Deși și-a găsit ritmul din spatele arcului, el a subliniat importanța de a nu încerca să facă prea mult după o performanță slabă.

„Acesta nu este un loc în care ieși și încerci să dominei jocul când îi ai pe LeBron și Anthony Davis lângă tine... Lasă jocul să vină la mine, fii agresiv, a fost la fel de simplu.”

Și-a acreditat și colegii de echipă pentru aspectul pe care a reușit să le obțină. „Toată lumea a fost agresivă, toată lumea a intervenit. (Austin Reeves) a fost uriaș (LeBron) și (Anthony Davis), Gabe, Jaxson. Ne-a permis să avem amprenta noastră asupra jocului.”

Lakers vor căuta să obțină aceeași producție de la jucătorii lor de rol în jocul 3 și să mențină seria în viață, câte o victorie pe rând.