Λογότυπο Zephyrnet

Gen.G vs Sentinels Grand Final Recap – Masters Madrid

Ημερομηνία:

Ο αγώνας Gen.G εναντίον Sentinels είναι η τελευταία σειρά του Masters Madrid, όπου οι νικητές θα εξασφαλίσουν ένα έπαθλο $250,000, 3 πόντους VCT και τον πρώτο διεθνή τίτλο του Valorant για το 2024.

Gen.G vs Sentinels – Επιλογή χάρτη

Η νίκη στον τελικό του ανώτερου βραχίονα έδωσε στον Gen.G το πλεονέκτημα του βέτο στον χάρτη. Οι Νοτιοκορεάτες εκμεταλλεύτηκαν πλήρως το γεγονός και απαγόρευσαν το Lotus και το Sunset - χάρτες όπου οι Sentinels είχαν ισχυρά αποτελέσματα σε αυτό το γεγονός.

Αυτή είναι μια δύσκολη ομάδα χαρτών για τους Sentinels και θα πρέπει να φέρουν μια δυνατή ματιά για να εξασφαλίσουν μια μεγάλη τελική νίκη.

Gen.G vs Sentinels – Χάρτης 1

Ο Gen.G επέλεξε την κλασική τους σύνθεση με τους Jett και Yoru και συνέχισε να επιλέγει την ασυνήθιστη επιλογή Astra. Η σύνθεση των Sentinels, από την άλλη πλευρά, είναι πιο κοινή που συνήθως βλέπουμε σε σύγκριση με την επιλογή του αντιπάλου τους με διπλό ελεγκτή.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 7-5 υπέρ του Gen.G, καθώς ξεκίνησε στην επίθεση και κέρδισε το πιστόλι. Υπήρχαν πολλά παιχνίδια συμπλέκτη από τους Νοτιοκορεάτες, συμπεριλαμβανομένου του 3K από τον Kim "Karon" Won-tae. Τα εργοστάσιά τους φαίνονταν δυνατά με βοηθητικά προγράμματα από Viper, Astra και Sova.

Οι Sentinels ισοφάρισαν το σκορ σε 7-7 κερδίζοντας τα πιστόλια στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά γρήγορα έχασαν τη λαβή μετά την ήττα από ένα eco. Αν και οι Βορειοαμερικανοί έδειχναν πολύ καλύτεροι από την τελευταία φορά που έπαιξαν αυτόν τον χάρτη, η Gen.G ήταν η καλύτερη ομάδα με καλή διαφορά.

Μετά την οικολογική ήττα, οι Νοτιοκορεάτες δεν επέτρεψαν ούτε έναν γύρο να πάει υπέρ των αντιπάλων τους, με τον Byeon "Munchkin" Sang-beom να κλείνει πολλές φορές τους Sentinels ενώ υπερασπιζόταν τον B στο Viper.