Λογότυπο Zephyrnet

Η Na'Vi κέρδισε τη σεζόν 14 της ESL Pro League σε θρίλερ πέντε χαρτών εναντίον της Vitality για να ολοκληρώσει 1 εκατομμύριο δολάρια Intel Grand Slam

Ημερομηνία:

Ο Natus Vincere κέρδισε το 14η σεζόν του CS: GOτης ESL Pro League σήμερα, μετά από νίκη 3-2 στους μεγάλους τελικούς έναντι της Team Vitality. Αυτή η νίκη ολοκληρώνει την τρίτη σεζόν του Intel Grand Slam, με την Na'Vi να σημειώνει την τέταρτη νίκη της διοργάνωσης για να πάρει το έπαθλο 1 εκατομμυρίου δολαρίων.

Ο Na'Vi είχε το πλεονέκτημα να ξεκινήσει τη σειρά με τη δική του επιλογή χάρτη του Dust2 και επέλεξε να πιάσει το Vitality από νωρίς. Ενώ συνήθως προτιμούν το A Long, όταν βρίσκεται στην T-πλευρά, επικεντρώθηκαν κυρίως στην περιοχή B κατά το πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας σταθερά τον μέσο έλεγχο για να χωρίσουν την άμυνα της Ζωτικότητας στα δύο. Επέστρεψαν με επιτυχία στην περιοχή Α για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο, με 10-5. Η Vitality εξασφάλισε μερικούς γύρους για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο πριν από την πρώτη πλήρη αγορά, κέρδισε την πρώτη αγορά, αλλά στη συνέχεια έχασε από πιστόλια τον επόμενο γύρο για να δώσει το Na'Vi προβάδισμα 12-9 και μερικά δωρεάν όπλα. Wasταν ένας καθοριστικός γύρος αφού η Na'Vi κέρδισε τέσσερα από τα επόμενα πέντε και έκλεισε την εναρκτήρια επιλογή του με χάρτη 16-10.

Χρειάζοντάς τους να επιβραδύνουν τη δυναμική του Na'Vi, οι Vitality ξεκίνησαν με ένα φουσκωτό ξεκίνημα στην επιλογή τους Inferno, με τα αστέρια του ZywOo και να το μονομαχούν στο πρώτο ημίχρονο. Η ζωτικότητα σε ένα σημείο είχε προβάδισμα 1-7 κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου της Τ-πλευράς, αλλά μερικές εντυπωσιακές τοποθεσίες στο Α από ένα μόνο ηλεκτρονικό βοήθησαν τον Na'Vi να μειώσει το γαλλικό προβάδισμα σε μόλις 1-9 πριν αλλάξει πλευρά. Η ζωτικότητα θα ανακτήσει τη δυναμική παίρνοντας το πιστόλι από την πλευρά του CT και αυξάνοντας το προβάδισμά τους. Η τσιγκούνη άμυνα τους ήταν αδιαπέραστη, πηγαίνοντας ένα τέλειο 6/6 σε γύρους CT για να πάρει το Inferno 6-16, μετατρέποντας τον καλύτερο από τους πέντε σε έναν από τους τρεις καλύτερους.

Για να ξεκινήσει το Nuke, το s1mple έδωσε μια φοβερή τριπλή δολοφονία από τη γωνία της βόμβας Β στον πρώτο γύρο πιστόλι. Αυτό το παιχνίδι χάρισε στο Na'Vi κάποια πρόωρη δυναμική, κερδίζοντας τους πρώτους πέντε γύρους μέσω του συνολικού ελέγχου χάρτη. Ακόμα και μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της Vitality, ο νεαρός b1t άνοιγε και έκλεινε με τεράστιους σκοτωμούς, ωθώντας τον Na'Vi στο προβάδισμα 11-4 στο ημίχρονο. Ο Na'Vi που πήρε το πιστόλι από την πλευρά του CT για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο άσκησε σωρεία πίεσης στον Vitality, ο οποίος φλέρταρε με μια επιστροφή πριν ο Na'Vi τους κλείσει την τσιριχτή πόρτα με 16-11.

Με το τακούνι τους, η Vitality ανταποκρίθηκε στο να χάσει τον πρώτο γύρο του πιστόλι στο Overpass αμέσως, οδηγώντας σε ένα εντυπωσιακό πρώτο μέρος της T-side από την τριπλή απειλή των shox, ZywOo και του πρωτάρη Kyojin. Το Vitality προηγήθηκε με 12-3 προβάδισμα στο ημίχρονο με 21 σκοτώσεις που προέρχονται από το shox. Ο Na'Vi κοίταξε να απομακρύνει το γαλλικό προβάδισμα, παίρνοντας το πιστόλι του δεύτερου ημιχρόνου για να ξεκινήσει μια πιθανή επιστροφή. Ωστόσο, η Vitality κέρδισε τον πρώτο πλήρη γύρο αγορών του δεύτερου ημιχρόνου για να διατηρήσει την οικονομία της Na'Vi χαλαρή και την κράτησε αδύνατη καθ 'οδόν προς τη νίκη 16-7, στέλνοντας τη σειρά στον πέμπτο και τελευταίο χάρτη στο Mirage.

Αυτή η δυναμική δεν μεταφέρθηκε αμέσως στο Mirage. Τα ίδια ονόματα που ενισχύθηκαν για το Vitality δεν βρέθηκαν πουθενά νωρίς. Ο Na'Vi ξεπέρασε το προβάδισμα 5-1 και μόλις η Vitality άρχισε να συνδυάζει, έχασε από μια αγορά Na'Vi χωρίς να χάσει ούτε έναν αντίπαλο παίκτη. Ο Na'Vi πήρε προβάδισμα 10-5 στο ημίχρονο, αλλά η Vitality ανέβηκε ξανά στο χάρτη αφού το s1mple έχασε ένα εργοστάσιο βόμβας σε λιγότερο από μισό δευτερόλεπτο. Το Mirage έγινε ο πλησιέστερος χάρτης της σειράς, με τον Na'Vi να προηγείται μόλις 15-14. Ένα τρομερό 3k από το s1mple τελείωσε τελικά την εξαντλητική, πολύωρη σειρά 16-14 στο Mirage.

Η νίκη στο ESL Pro League εξασφάλισε το Intel Grand Slam για το Na'Vi στην τρίτη σεζόν της διοργάνωσης. Αυτό ολοκληρώνει αυτό που ήταν εύκολα το μεγαλύτερο Γκραν Σλαμ, που πραγματοποιήθηκε σε 13 γεγονότα και πάνω από δύο χρόνια, που έγινε ακόμη μεγαλύτερο από την παγκόσμια πανδημία. Η πρώτη νίκη του Na'Vi δεν πραγματοποιήθηκε παρά μόνο στην έκτη διοργάνωση της σεζόν, στο τελευταίο κανονικό προ-πανδημικό γεγονός στο IEM Katowice 2020. Η Na'Vi διεκδίκησε επίσης τη νίκη στα DreamHack Masters Spring και IEM Cologne πριν από τη νίκη τους στο ESL Pro Σύνδεσμος. Για σύγκριση, η Team Liquid κέρδισε τη δεύτερη σεζόν σε πέντε μόνο αγώνες συνολικά, που πραγματοποιήθηκαν σε λιγότερο από μισό χρόνο το 2019.

Η μεταφορά του Na'Vi σε πέντε χάρτες στους μεγάλους τελικούς είναι το καλύτερο αποτέλεσμα που είχε η Team Vitality όλο το χρόνο και ήταν κρίσιμο με ορισμένους σημαντικούς προκριματικούς αγώνες. Αυτή η συνεχής φόρμα θα μπορούσε να τους δει να κερδίζουν κορυφαία θέση στο IEM Fall και να τους ωθήσουν στην κατάσταση Legends για τη Στοκχόλμη. Η Na'Vi βρίσκεται ήδη στην κορυφή της κατάταξης στο CIS και θα επιδιώξει να εξασφαλίσει αυτό το σημείο στη δική τους εκδήλωση IEM Fall. Και οι δύο εκδηλώσεις ξεκινούν στις 29 Σεπτεμβρίου.

Πλάτωνας. Επανεκτίμησε το Web3. Ενισχυμένη ευφυΐα δεδομένων.