Λογότυπο Zephyrnet

Οι Σαν Χοσέ Σαρκς κλείνουν τη νίκη με το OT Hat-Trick του Eklund

Ημερομηνία:

Το Σάββατο οι Σαν Χοσέ Σαρκς τερμάτισαν μια ήττα δύο αγώνων με τη νίκη με 3-2 στο OT εναντίον των Σεντ Λούις Μπλους. Οι Καρχαρίες διατηρούν τέλειο ρεκόρ 3-0 απέναντι στους Μπλε αυτή τη σεζόν, εξασφαλίζοντας νίκες με σκορ 5-1 και 4-0.

Ήταν μια βραδιά πρωτιών για τους Sharks. Ο William Eklund κέρδισε το πρώτο του χατ-τρικ, ο Devin Cooley πήρε την πρώτη του νίκη στο NHL και ο Collin Graf έκανε το ντεμπούτο του στο NHL. Η ιστορία του franchise Sharks είχε επίσης μια πρώτη φορά για δύο τερματοφύλακες που κατέγραψαν την πρώτη τους νίκη στο NHL την ίδια σεζόν.

Ανακεφαλαίωση αγώνα – Πρώτη περίοδος

Στα πρώτα είκοσι, οι Sharks παρέμειναν χωρίς σκορ, αλλά κέρδισαν πέναλτι, κυριάρχησαν στα faceoffs και έγιναν μάρτυρες της αποβολής του αγώνα του Calen Addison.

Τα τέσσερα πέναλτι του Addison για μια αρχική κλήση διασταύρωσης ελέγχου τον οδήγησαν σε 24 λεπτά παράβασης πέναλτι.

Ο Σεντ Λούις προηγήθηκε σε σουτ στο γκολ 14-5 και χτυπήματα 8-2, αλλά ήταν μηδέν για τρεις στο power play.

Προβάδισμα δεύτερης περιόδου

Στο δεύτερο καρέ, οι Sharks and Blues ήταν 50-50 στις νίκες του faceoff.

Στις 13:47 της περιόδου, ο Τζάστιν Φωλκ του Σεντ Λούις και ο αναπληρωματικός αρχηγός των Σαρκς, Λουκ Κούνιν, δέχθηκαν ποινή μάχης. Ο Faulk δεν επέστρεψε μετά τη δεύτερη περίοδο και συγκέντρωσε συνολικά 17 λεπτά πέναλτι.

Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του power play, το χαστούκι του Eklund έσπασε τον πάγο για τους Sharks. Ο Henry Thrun και ο αναπληρωματικός αρχηγός Mikael Granlund πήραν ασίστ. Ο Γκράνλουντ έχει ένα σερί επτά αγώνων με έξι ασίστ και δύο γκολ.

25 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Sharks πήγε ξανά στο power play με μια κλήση παρεμβολής στον Nathan Walker του St. Louis εναντίον του Jack Studnicka.

Μετά από σουτ στον τερματοφύλακα των Blues, Joel Hofer, ο Fabian Zetterlund των Sharks και ο Thomas Bordeleau βοήθησαν στο δεύτερο γκολ του Eklund στο παιχνίδι. Αν και δεν ήταν πρωτάρης για τα πρότυπα του NHL, αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι πολλών στόχων για τον 21χρονο.

Η Team Teal προηγήθηκε στις βολές με 14-8, αλλά άφησε πίσω τους Blues συνολικά, 22-19 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Τρίτη περίοδος

Μόλις εννέα δευτερόλεπτα μετά την περίοδο, ο Klim Kostin των Sharks και ο Colton Parayko των Blues έριξαν τα γάντια. Ο Kostin κατετάγη πέμπτος στις βάρδιες για τους Sharks, σημειώνοντας 18:41 λεπτά στον πάγο μαζί με πέντε λεπτά πέναλτι.

«Χρειαζόμαστε περισσότερους ανθρώπους να το κάνουν αυτό», είπε ο επικεφαλής προπονητής Ντέιβιντ Κουίν, «Δεν λέω να τσακώνομαι. Εννοώ να παίζεις με πλεονέκτημα και να είσαι all in. Για μένα, δεν μπορεί να είναι πάντα αυτός. Πρέπει να είναι άλλοι άνθρωποι».

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Studnicka κλήθηκε για hooking, βάζοντας τους Sharks στο πέναλτι.

Ο Τζόρνταν Κύρου του Σεντ Λούις σκόραρε στο power play με έναν καρπό βοηθούμενο από τους Πάβελ Μπούχνεβιτς και Ρόμπερτ Τόμας.

Στις 17:31, ο αρχηγός των Blues, Brayden Schenn, ισοφάρισε το παιχνίδι με ένα σουτ με χαστούκι, με ασίστ των Thomas και Scott Perunovich.

Οι Καρχαρίες έβαλαν μπόνους χόκεϊ στο τέλος με 33-25.

Υπερωρία

46 δευτερόλεπτα στο μπόνους χόκεϊ, ο Καρχαρίας πήγε στο πέναλτι όταν ο Γκράνλουντ κλήθηκε να κολλήσει εναντίον του Μπούχνεβιτς.

Η Team Teal εκτέλεσε με επιτυχία το πέναλτι και λίγες στιγμές αργότερα, ο Kunin βοήθησε τον Eklund για το πρώτο του γκολ χατ-τρικ στην καριέρα του.

«Είμαστε ενωμένοι, ακόμη και όταν αντιμετωπίζουμε αντιξοότητες και νιώθω ότι σήμερα ανεβήκαμε πολύ», είπε ο Eklund.

«Το PK ήταν υπέροχο όλη τη νύχτα», είπε ο Cooley μετά τη νίκη, «Και ο Ekky με το χατ-τρικ. Ουάου, αυτός ο τύπος είναι ξεχωριστός. Ήταν φοβερό που καταφέραμε να ολοκληρώσουμε τη δουλειά».

Στατιστικά στοιχεία και σημειώσεις

Ο Eklund κέρδισε το πρώτο αστέρι του αγώνα για το χατ τρικ του, ακολουθούμενος από τον τερματοφύλακα Devin Cooley και τον Kunin.

Ο Cooley είναι ο πρώτος τερματοφύλακας που γεννήθηκε στην Καλιφόρνια που αγωνίστηκε για οποιαδήποτε από τις ομάδες NHL με έδρα την Καλιφόρνια. Ο 26χρονος έκανε 34 αποκρούσεις με 944 αποκρούσεις μπροστά στο κοινό του. Είναι ο πρώτος παίκτης που γεννήθηκε στην Κομητεία Σάντα Κλάρα που εμφανίστηκε σε αγώνα NHL με τη Σαν Χοσέ.

Μετά από 60 λεπτά και παράταση, ο Sharks προηγήθηκε της στατιστικής στα λεπτά πέναλτι 42-30, ισοπαλία 56-44 και μπλοκ 8-7.

Ο Mario Ferraro προηγήθηκε (26:14), ακολουθούμενος από τους Granlund (25:33) και Thrun (25:01), σε χρόνο πάγου μεταξύ των Sharks.

Ο αμυντικός Jan Rutta έπαιξε τις περισσότερες βάρδιες, με 28. Σημείωσε 22:30 λεπτά παγωμένου χρόνου και συνεισέφερε ένα χτύπημα και ένα takeaway με βαθμολογία μείον ένα.

Ο Graf στο ντεμπούτο του στο NHL έπαιξε ένα μέρος του παιχνιδιού στη δεύτερη γραμμή μαζί με τον Kunin και τον Eklund.

Ο Zetterlund όχι μόνο βοήθησε, αλλά και οδήγησε τους Sharks σε σουτ προς το τέρμα, σημειώνοντας συνολικά πέντε προσπάθειες.

Ο αμυντικός Jacob MacDonald, ο οποίος έπαιξε για τελευταία φορά στην ήττα 6-3 από το Ντάλας στις 26 Μαρτίου, επέστρεψε στη σύνθεση των Sharks. Οι Ryan Carpenter, Givani Smith, Kevin Labanc και Mike Hoffman ήταν γρατζουνιές.

Οι Sharks συγκέντρωσαν έξι πέναλτι στην πρώτη περίοδο, μία στη δεύτερη, δύο στην τρίτη και μία στην παράταση.

Ο Σεντ Λούις έχει 1 τοις εκατό πιθανότητες να περάσει στα πλέι οφ, μειώνοντας περαιτέρω τις ελπίδες του μετά την πρόσφατη ήττα.

Το San Jose έχει πέντε παιχνίδια στη σεζόν για να ολοκληρώσει μια δύσκολη εκστρατεία, με το ρεκόρ του να είναι 18-50-8. Οι Sharks αντιμετωπίζουν τους Calgary Flames την Τρίτη πριν ταξιδέψουν για έναν αγώνα εναντίον του Seattle Kraken την Πέμπτη.

Μπορείς "Αρέσει"The Game Haus στο Facebook και"ΑκολουθώΕμείς στο X για περισσότερα αθλητικά άρθρα όπως αυτό.